issimo Home ‘’ TARİHİ ESERLERE SAHİP ÇIKIYOR

BaşarıTekstil Yönetim Kurulu Başkanı ve ‘’ issimo Home ‘’ markası sahibi İsmail Yılmaz, Dünyanın hiçbir bölgesinde bulunamayacak kadar değerli, tarihi ve kültürel hazinelerle dolu olan Anadolu ve Trakya topraklarının, kaçırılan arkeolojik eserlerle günden güne kan kaybettiğine dikkat çekti. Kültürel zenginliğimize sahip çıkmak için, tüm kurumlara da sorumluluk düştüğünü belirterek,

‘’ Geçmişine sahip çıkamayan toplumların, geleceğinden söz edilemez.’’ Dedi

Bilindiği gibi, Türk topraklarından kaçırılan bir çok tarihi eser, götürüldükleri ülkelerde sergileniyor ve bunlar,1970 UNESCO Sözleşmesi, Avrupa Arkeolojik Mirasın Korunması Sözleşmesi gibi uluslararası anlaşmalara ragmen iade edilmiyor.

‘’ Kültür varlıkları yerinde güzeldir ‘’ anlayışını Kabul etmek istemeyen birçok ülkeyle mücadeleler sürdürülüyor.

Firma olarak, sahip olduğu sosyal sorumluluk bilinci ve toplumsal olgulara göstermiş olduğu duyarlılıkla öne çıkan ‘’ issimo Home ‘’ markası, Antik isimli koleksiyonu ile, tasarımdan üretime, yaşamın her alanında kültürel mirasımızın korunması duyarlılığını; yaratıcı etkinlikler aracılığıyla, geniş kitlelerle paylaşmak istediğini vurguladı.

Bugüne dek yurtdışına kaçırılan önemli tarihi eserlerin ‘’ Ana Vatanı Türkiye Ama Şimdi… ‘’ adı altında düzenlenen reklam kampanyaları ve organizasyonlarla toplumu bu yönde bilinçlendirmeye teşvik etmiştir. Bu eserlerden biri olan; Perge antic kentinde m.ö.4.y.y da ünlü heykel traş Lysippos tarafından yapılan bronz ‘’ Yorgun Herakles ‘’ heykelinin üst bölümü yıllardır; Amerika Boston Museum of Fine Art’da bulunurken, alt bölümü ise; Antalya Müzesi’ ndeydi.

‘’ Anadolu insanının ince sanat zevkini gösteren bu eser artık birleşsin ‘’ sloganı ile dikkat çeken proje; 2011 de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın girişimleri ile onlarca yıl sonar, ana vatanına geri getirilmiştir. Ayrıca aynı proje kapsamında, 2008 yılından itibaren başlattığı, Denizli ilinin 6 km. doğusunda yer alan 2 bin yıllık antic Laodikeia kentinin kazı çalışmalarına da sponsor olan firma, kazı çalışmaları için gerekli desteği bugünde hala sürdürmektedir.

* Ana Vatanı TÜRKİYE

Perge Antik Kentinde M.Ö.4.Y.Y. Yontucu Lysippos’un Herakles Farnese tipi.

* Anadolu insanının ince sanat zevkini gösteren bu eser ARTIK BİRLEŞTİ

* Ana vatanı TÜRKİYE ama şimdi…

* Üst bölümü: Amerika Boston Museum Of Fine Art’ta


Alt bölümü: Antalya müzesinde

Perge Antik Kentinde M.Ö.4.YY

Yontucu Lysippos’un Herakles Farnese tipi.

Paylaş: